Besin satın alma ve saklama aşamasında dikkat edilmesi gerekenler

Lezzetli ve sağlıklı yemekler hazırlayabilmek için kullanacağımız besinlerin kaliteli olmaları çok önemlidir. Bu nedenle besinlerimizi hem alırken hem de saklarken özenli davranmamız gerekir. Her yiyeceğin kalite kriterleri farklıdır, alışveriş yaparken bu özelliklere uygun olanları seçmek gerekir.

 

TEMEL KURAL: Ürün satın alırken mutlaka üretim ve son kullanma tarihleri kontrol edilmelidir. Üretici firmanın güvenilirliği de çok önemli bir diğer unsurdur.

ET, YUMURTA, KURUBAKLAGİL

·        Kırmızı et satın alırken; eti ellediğinizde nemli, yapışkan bir doku olmamalı, rengi koyulaşmış, kokusu ekşimiş olmamalı, minik kan pıhtıları bulunmamalıdır.

·        Kıyma ve organ etleri uzun süre saklanamadığından, buzdolabında tutmak koşuluyla 1-2 gün içerisinde tüketilmelidir

·        Etler hemen tüketilmeyecekse birer kullanımlık miktarlarda, yassı şekilde paketlenmiş olarak normal buzdolabı buzluklarında 1 hafta, derin dondurucularda 3-4 ay süre ile dondurularak saklanabilir.

·        Taze balığın pulları parlaktır ve gövdeye yapışmıştır, gözleri berrak, hafif kabarıktır, solungaçları ise koyu kırmızı renklidir. Parmakla bastırıldığında sıkışan yer hemen eski formuna döner.

·         Balık hızla bozulan bir besindir, günlük tüketilmelidir. Buzdolabında en fazla 1-2 gün saklayabilirsiniz.

·        Tavuğun taze olup olmadığını anlamak için göğüs kemiğini kırarak test etmelisiniz. Kemik, karın boşluğuna doğru sivrildiğinde kolayca kırılabiliyorsa tazedir.

·        Ayrıca tavuğun karın boşluğu da taze olup olmadığını gösteren önemli bir kıstastır. Eğer karın boşluğu pis kokuyorsa tavuk kesinlikle bozulmuştur, derhal imha edilmelidir.

·        Sucuk, salam alırken bildiğiniz bir marka olmasına, açık satın alıyorsanız renginin içten dışa doğru dengeli dağılmış olmasına dikkat edin. Ayrıca iki parmak arasında sıkıştırıldığında üzerinde parmak izi kalmaması da taze olduğunu gösterir.

  • Dondurulmuş besinler, özellikle etler buzu çözdürüldükten sonra yeniden dondurulmamalıdır.
  • Çözdürme işlemi, oda ısısında, sıcak su içinde, kalorifer üzerinde yapılmamalıdır. En uygun ortam buzdolaplarının alt rafları veya mikrodalga fırınların defrost (çözdürme) programlarıdır.
  • Kırık, çatlak ve kirli yumurtalar satın alınmamalıdır. Üretim yeri ve tarihlerine dikkat edilmelidir. Tazeliğini test etmek için yumurtayı tuzlu su dolu bir kaba koyun eğer dibe batıyorsa bayat, üste çıkıyorsa tazedir

 

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

  • Süt ve süt ürünlerinin tüketiminde pastörize-sterilize edilmiş olanları tercih etmelisiniz. Pastörizasyon veya sterilizasyon işlemlerinden geçmemiş ürünler kaynadıktan sonra mutlaka 5 dakika daha kaynatılıp hızla soğutulmalıdır.
  • Süt kısa sürede bozulabilen riskli bir besin olduğundan hızla tüketilmelidir. Pastörize süt son kullanma tarihine bakarak açıldıktan sonra en fazla 2-3 gün, UHT süt ise buzdolabında açıldıktan sonra en fazla 2 gün içerisinde tüketilmelidir.
  • Sütten ekşimiş bir koku yayılıyorsa, kaynattığınızda topaklanıyorsa bozulmuştur, kesinlikle kullanmayın.
  • Ülkemizde kaynatılmamış veya pastörize edilmemiş sütten yapılan taze peynirleri tüketirken dikkatli olunmalıdır, içeriğinde hastalık yapıcı organizmalar üreyebilir.

 

TAZE SEBZE VE MEYVELER

·        Kök sebzeler (kereviz, havuç, turp vb.) temiz, sert, hasat sırasında hasara uğramamış olmalı. Serin bir yerde, karanlık koşullarda depolanmalıdır.

·        Kök sebzeleri satın alırken orta büyüklükte olanları tercih etmelisiniz. Fazla büyük olanlar doğal aromalarını kaybetmiş olabilir ve çabuk bozulabilirler.

·        Yapraklı sebzeler çürümüş, sararmış, buruşuk veya çamurlu olmamalıdır.

·        Çekirdekli sebzelerin (patlıcan, kabak vb.) çekirdekleri çok fazla büyümemiş olmalı, kabukları parlak olmalıdır.

·        Zeytinyağlı sebze yemeklerini buzdolabında 4-5 gün saklayabilirsiniz.

·         Meyveler ham, çürük, ezik, normalden çok büyük olmamalı, kendine has kokusunu taşımalıdır.

·        Çekirdekli meyveler arasında sayılan portakal ve mandalinanın çekirdeksiz olanları tercih edilmelidir. Şeftali çekirdeğinden kolayca ayrılmalıdır.

·        Sebze ve meyvelerin dayanma süreleri çok farklıdır. En dayanıksız olanlar dahi buzdolabı ısısında 1-2 gün saklanabilir.

TAHIL VE TAHIL ÜRÜNLERİ

  • Unlar paketleriyle birlikte ya da cam kavanozlarda, serin, kapalı bir dolapta saklanmalıdır.
  • Kaliteli ve taze bir makarna koyu sarı renkli ve parlak görünümlü olmalıdır. Çubuk (uzun) makarnalar esnek olmalıdır, tazeliğini anlamak için kırarken cam kırılması gibi ses çıkarmalıdır.
  • Açılmış makarnalar hava geçirmeyen cam kavanozlarda, serin ortamlarda saklanmalıdır.