Bayramlar beslenme disiplinini bozmasın

Bayram geldi hoşgeldi, peki tüm yeme içme yasaklarının kalktığı bu tatil günlerinde nasıl davranacağız? Yeni döneme nasıl adapte olacağız? Bayramda önünüze çıkabilecek kalori tuzaklarını bilirsek bunlara karşı dikkatli olarak tedbirler alabiliriz:

 

1. Bayram kahvaltıları

Ramazan boyunca en çok özlediğiniz öğünlerin başındadır. Sıcacık çayınıza eşlik edecek çeşit çeşit peynirler, reçeller, borek çöreğin hayalini kuruyorsanız bir dakika durup düşünün. Sadece Bayram sabahı ile kısıtlanabilecek özel kahvaltınızı sakın diğer günlere sarkıtmayın, 1 ay boyunca daralmış mide kapasiteniz bu düzene ayak uydururken sizi rahatsız edebilir. Bir diğer altın kural da sindirime yardımcı olmak adına mutlaka lokmalarınızı iyi çiğneyin, öğün sürelerini uzun tutmaya gayret edin.

 

Yine mide ve sindirim sisteminiz için koruyucu bir önlem olarak aç karna, oda ısısında akşamdan 1 dilim limon, taze nane yaprağı veya taze zencefil ile beklemiş 1 bardak su içebilirsiniz. Ya da yemek sonrası rezene, biberiye, adaçayı, nane, ıhlamur ve papatya gibi sakinleştirici çaylar tüketebilirsiniz.

 

Öte yandan, bayram ziyaretleri boyunca yapılacak kalorili ikramlarını da düşünerek, kahvaltıyı tokluk hissi yaratacak ama kalori içeriği düşük alternatiflerden seçerseniz harika olur. Örneğin light süt veya yoğurtla hazırlanmış yulaf ezmeleri, mısır gevrekleri, meyveli yoğurtlar harika opsiyonlardır.

 

2. Zengin ikramlar, doğru seçimler

Toplumumuzun harika özelliklerinden biri de misafirperverliğidir, kaybolmayan güzel değerlerimizden biri olan özel günlerde ailelerin buluşması, uzun sohbetler, aile sofraları vazgeçilmez anılardır her Türk için. Bir de bu sofraları dolduran yemekler tabii, 5 yıldızlı otel mönülerini aratmayacak lezzet ve çeşitlilikte sunulan ikramlardan tadımlık almalı, ayıp olur düşüncesiyle her servis edileni yememelisiniz.

Bu ziyaretler sırasında ana öğünlerinizi sebze, meyve gibi yüksek su, lif, düşük yağ ve kalori içeriği olan yiyecekleri tercih etmeye gayret etmelisiniz. Porsiyon kontrolünde en kolay yöntem kendi avuç içinize göre miktar belirlemenizdir.Yine hayali olarak bir tabağı dörde bölerseniz yarısını sebzeler, çeyreğini et, diğer çeyreğini de yoğurt ile doldurmak da kolay porsiyonlama yöntemidir.  

3. Hoşgeldin çikolataları, şekerlemeleri

İnanın her ikram edilen çikolatayı yemezseniz dünyanın en büyük ayıbını işlemiş olmazsınız. Sadece su veya çay alarak da ziyaretlerinizi tatlandırabilirsiniz.

 

4. Kontrolsüz alkol alımı

Ramazan sonrası alkol alımı, içilmeyen günlerin acısını çıkarmak istercesine bir anda artış gösterebilir ama unutmayın ki hiçbir besleyiciliği olmayan alkol, yağlandırıcı etkisi ile sağlığınızı ve kilo grafiğinizi tehdit edecektir. Yağlanmayı artırıcı etkisi yanında pek çok sinir, mide, karaciğer rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir

 

5. Aşırı çay kahve servisi.

Özlemiş olduğunuz en büyük zevklerden biri olduğuna inandığım çay, kahve tüketiminizi de yavaş yavaş artırmaya özen gösterin. Dile kolay 1 ay boyunca sadece yemek sonrası içebildiğiniz çay, kahve içimini bir anda günün her saatine yayarsanız sindirim sisteminiz, kalp ritminizi pek hoşnut kalmayabilir.

 

Kafein bombardımanına tutulacağımız bayram ziyaretlerinde mümkün olduğunca günlük limitlerinizi aşmamaya dikkat etmeli, çarpıntı, su içmemeye bağlı başağrısı, uykusuzluk gibi sorunları da doğurabilecek durumla başedebilmek için günlük su alımınızı korumaya, kafeinli içecek tüketiminizi de her zamanki oranlarda korumaya dikkat etmeli, bitki çayları tüketmeye de gayret etmelisiniz.

 

6. Eviniz pastane ya da restoran havasına bürünmesin.  

Kalori tuzaklarına düşmemek için önce riskleri ortadan kaldırmalısınız. Misafirlerinize ikram etmek üzere yapacağınız çikolata, tatlı alışverişlerinde miktarları çok abartmamalı, hafif seçimler yapmaya gayret etmelisiniz. Sevdiklerinize yemek verme niyetindeyseniz sağlıklı bir çorba, haşlanmış sebzeler eşliğinde ızgara et, zeytinyağlılar dışında muzur tatlar hazırlamamaya dikkat etmelisiniz. Kesinlikle bu hazırlıkları tok karna yapmalısınız.

7. Hareketsizlik

Spor yapmamanın önündeki en büyük tehditlerden biri zamansızlıktır. İşte size harika 9 günlük bir tatil fırsatı, hareketli olmanın tam zamanı.Her gün en az 30 dakika yürüyüş, dans, koşu, bisiklete binmek gibi sevdiğiniz bir spor yapın ve bunu devamlılık sağlamaya çalışın.