Bayanlara özel check up

Sevgili bayanlar unutmayın en değerli mirasınız sağlığınızdır. Kendinize ne kadar iyi bakarsanız, o kadar sağlıklı, fit ve formda olacağınız gibi çok daha kaliteli ve uzun bir yaşam da sizi bekler. Bunun için altın bazı kuralları çiğnememelisiniz. 

Kişisel wellness için nelere dikkat etmeliyiz?

Sigara içmeyin. İçiyorsanız bırakma yolları hakkında doktorunuza danışın. İlk adım olarak azaltmayı deneyin. Sigarayı bırakmak için yakın bir gün belirleyin ve plan yapın. Ailenize,, iş arkadaşlarınıza kısacası yakın çevrenize sigarayı bırakacağınızı söyleyin ve onlardan da destek beklediğinizi iletin.

Sağlıklı beslenin.  Çok çeşitli, renkli, az az sık sık beslenin. Süt ve süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tofu, kalsiyumla zenginleştirilmiş ürünler gibi kalsiyumun en iyi doğal kaynaklarını sofranızdan eksik etmeyin. Kalsiyumun emilimini arttıran D vitamini 15 dakika güneşlenmek, yumurta sarısı, tuzlu su balıklar, vitamin mineral takviyeleri ile karşılayın. Ciğer, koyu yesil yaprakli sebzeler, turuncgiller, baklagiller, tam tahillar ve folik asitle zenginlestirilmis urunler tüketin. Antioksidan ozellikleri vucudumuzun yapi taslari olan hucrelerimizi koruyan ve basta kanser olmak pek çok kronik hastaligin onlenmesinde rol alan A, C ve E vitaminlerini yeterli miktarda tuketmelisiniz. Kalp sagligi, hucre ve beyin gelişimi, cilt güzelliği, anti-aging, iltihabi geciktirici özellikleri ile cok onemli olan, vücudumuzda üretilemeyen omega 3 yağlarinin tuketimini artirmalisiniz. Keten tohumu, koyu yesil yaprakli sebzeler,soya fasulyesi, findiklar en iyi bitkisl kaynaklar iken, balik, omega 3 ile takviye edilmis urunler en iyi hayvansal kaynaklaridir. Hergun ortalama 5 kap koyu yesil yaprakli sebze, 2-3 yemek kasigi keten tohumu, 1 avuc findik tuketme, haftada 2-3 kez balik yeme aliskanligi kazanmalisiniz.  Düzenli beslenmediğinizi inanıyorsanız doktor kontrolünde vitamin-mineral destekleri alın, bazı özel durumlarla savaşta destek ürünlerin eklenmesi pek çok semptomu rahatlatarak yaşam kalitenizi artıracaktır.

Fiziksel olarak aktif olun. Yürüyün, dans edin, yüzün, bisiklete binin, kısacası sevdiğiniz bir sporu hayatınıza katın. Küçük hedeflerle başlayın zamanla performansınız arttıkça daha uzun süreli egzersizler yapmaya başlayacaksınız zaten.

Sağlıklı kilo aralığında kalın. Aldığınız ve harcadığınız kalori miktarlarını dengede tutarak, kilonuzu da sağlıklı aralıklar da tutmayı amaç edinin. Bunun için bir beslenme koçu edinin.

Sadece sosyal içici olun. Alkol almayın, bazı özel durumlarda ortama ayak uydurmanız gerekiyorsa 1 kadeh kırmızı şarap tüketmelisiniz.

Ne zaman hangi testi yaptırmalıyız?

Mamogramlar, smear testleri, kann tahlilleri gibi işlemler her ne kadar kulağımıza hoş gelmese de bayanların düzenli olarak yaptırması gereken testlerden sadece bazılarıdır. Doktorunuzla düzenli olarak görüşüp, yaptırmanız gerekenleri zaman dilimlerine yayarak bir plan oluşturmalısınız.

 • Mamogram: 40 yaş üzerindeki her bayan her 1-2 yılda bir yaptırmalıdır.
 • Smear testi: 21 yaşından büyükseniz ve seks hayatınız varsa her 1-3 yıldan bir yaptırmalısınız.
 • Kolesterol Değerleri: 45 yaşınızdan sonra düzenli olarak . Eğer sigara içiyorsanız, şeker hastasıysanız, ailenizde kalp hastalıkları varsa, 20 yaşından sonra kolesterol değerlerinizi kontrol ettirmelisiniz.
 • Kan Basıncı: Düzenli olarak tansiyonunuzu kontrol ettirmeli, kayıt tutmalısınız.
 • Kolorektal Kanser Testi: 50 yaşından itibaren başlamalısınız, doktorunuz hangi testin sizin için geçerli olduğu konusunda sizi yönlendirecektir.
 • Diyabet Riski Testi: Özellikle tansiyon ve/veya yüksek kolesterol sorunu varsa düzenli aralıklarla kan şekeri kontrollerinizi yaptırmalısınız.
 • Depresyon: Eğer kendinizi sürekli mutsuz, üzgün, kederli, ümitsiz, isteksiz, hayattan zevk almaz hissediyorsanız mutlaka psikolojik destek almalısınız
 • Osteoporoz Riski Testi:  65 yaşındaki her bayan mutlaka kemik yoğunluğunu ölçtürmelidir. 60 yaşın üzerindeki, özellikle fazla kilolu bayanlar osteoporoz riski testi için mutlaka doktoru ile görüşmelidir.
 • Kilamidya Testi ve Cinsel yoldan bulaşabilecek diğer hastalıklar için: Cinsel yaşamı olan, 25 yaşı ve altındaki herkes kilamidya testi yaptırmalıdır. Daha büyük yaşlardakiler doktorları ile görüşmelidirler..

Hastalıkları önlemek için ilaç kullanmalı mısınız?

 • Hormonlar: Yapılan çalışmalar menapoz tedavisinde hormon kullanımı konusunda bilim dünyasını kutuplaştırmıştır, mutlaka doktorunuzla görüşün, bilimsel kaynaklardan gelişmeleri takip edin.
 • Göğüs kanserini önleyici ilaçlar: Eğer anneniz, ablanız ya da kızınız da göğüs kanseri varsa doktorunuzla göğüs kanserini önleyici ilaçların kullanımı konusunda görüşün.
 • Aspirin: 45 yaşın üzerindeyseniz, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastasıysanız, sigara içiyorsanız kalp hastalıklarının önlenmesinde aspirin kullanımı için doktorunuzla konuşun.
 • Immun sistemi güçlendiren ilaçlar: Bu konuda güncel haberleri takip edin, doktorunuza danışın.