Bayanlara özel besinler

Sebzelerin göz bebeği ‘Brokoli’
Kadın sağlığı için elzem olan bu çiçeksi, minik ağaca benzer brokoli müthiş bir kalsiyum, potasyum, B vitamini kaynağıdır.Kalsiyum zengini ‘süt ve süt ürünleri’
Günlük alınması gereken oranlar 800mg olsa da uzmanlar bayanların bunun iki katı kadarını tüketmesi gerektiğini söylemektedir. Bunun için süt ve süt ürünleri her öğüne eşlik ederek sizi yarı yolda bırakmaz.
‘Somon’ bayanların en iyi ve pratik öğünü
Proteinden zengin, omega 3’ün en iyi kaynağı, kolesterolden fakir, B vitaminleri, kalsiyum, çinko, demir ve magnezyumdan zengin somon bayanlar için en iyi akşam yemeğidir.Soy ağacına ‘soya’
Posa kaynağı olmasıyla dikkat çeken baklagillerden özellikle soya fasulyesi bayanlara en özel gıdalardandır. Fitoöstrojenlerden zengin soya kolesterol de düşürücüdür.

‘Kara lahana’ mutfak şeflerine doğanın armağını
Lahanagiller ailesinden gelen kara lahana, suda çözünen B vitamini folattan çok zengindir ki bu özellikle hamile bayanlar için elzemdir.

Herşeyi tüm netliği ile gören bayanlara ‘karoten’
Havuç, balkabağıt, kabak çekirdeği, tatlı patateste bolca bulunan beta karoten cilt, saç ve göz sağlığı için çok elzemdir. Göğüs kanserine karşı da koruyucu olabilen karotenler sofralarda her mevsim bulunmalıdır.


Omega 3 zengini lif kaynağı :’Keten tohumu’
Kalp sağlığına en gerekli omega 3 kaynaklarından bir başkası da keten tohumudur.Mangan ve magnezyumdan da zengin olan keten tohumu mısır gevrekleri, yoğurt, süt ve bazı hamur işlerine eklenebilir.

Demirden zengin’pazı’
Sadece demirden zengin beslenmek değil diyette var olan demiri de iyi kullanmak gerekir. Emilimi yüksek en iyi demir kaynakları pazı, ıspanak, kekik, brokoli, kırmızı yağsız et, yeşil mercimektir.

Her an her yerde su
Vücudun en temel ihtiyacı olan su gerek dolaşımı hızlandırmak gerekse iştah kontrolünde gereklidir. Önemli olan günlük kişisel ihtiyaçlara göre hergün düzenli su tüketmektir.