Anne bebek süt tüketimi

Süt hayatın her aşamasında vardır, ilk besin anne sütü, sonra mamalar, inek sütü derken kahvenin içinde, tatlılarla almaya başlarız. Süt ve süt ürünleri çocuk gelişimi ve beslenmesinin temel taşlarındandır. Özellikle kalsiyumun zengin kaynağı olmalarıyla kemik sağlığı için değerli olan süt ve süt ürünlerinin önemi en iyi bilinen beslenme kurallarındandır. Buna rağmen 9-18 yaş grubundaki kızların yaklaşık %85’i, erkeklerin ise %60’ı günlük gereksinimleri karşılamada yetersizdir.

Kalsiyum kemik gelişimi için yapı taşı olmasının yanında kas kasılması, mesaj iletilerinin sinirler arasında taşınması, hormonların salgılanmasında da etkilidir. Kemik sağlığı erken yaşlarda şekillenir, bu nedennle ergenlik dönemine kadar olan dönemde yeterli kalsiyum tedarik edilmeli, fiziksel olarak aktif yaşam şekli yapılandırılmalıdır.

Yaşlara göre alınması gereken günlük kalsiyum miktarları şöyledir:

  • 1 -3 yaş — 500 milligram kalsiyum /günde
  • 4 -8 yaş — 800 milligram kalsiyum /günde
  • 9 -18 yaş — 1,300 milligram kalsiyum /günde
  • 1 yaş altındaki bebeklerin süt alerjisi tehdidine karşın süt ve süt ürünleri tüketmemesi gerekir. Anne sütü veya hazır mamalar bebeğin temel besini olmalıdır.
  • 1-2 yaş arasındaki erkeklerin ise normal büyüme ve beyin gelişimi için tam yağlı süt almaları, tercihen organic üretimi tercih etmeleri gerekir.
  • 2 yaş sonrasında düşük yağlı ya da yağsız sütlere geçiş yapılabilir.

İyi haber: Yağsız veya tam yağlı tüm sütler benzer kalsiyum miktarlarına sahiptir.

Laktoz intoleransı varsa: Çocuğunuzda süt şekerini sindirmeye yarayan enzimin eksikliğine bağlı olarak intolerans gelişebiir, kramp, diyare belirtileri ile ortaya çıkar.  Bu durumda laktozsuz sütleri tercih etmelisiniz.

Süte karşı alerjisi varsa: Sütteki proteinler karşı bazı bireyler alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Kazein ve whey olmak üzere iki parçadan oluşan sütün herhangi protein içeriğine karşı alerji gelişebilir. Bu konuda doktorunuzla görüşmelisiniz. İnek sütüne alerji gösteren bebekler soya bazlı süte ya da hipoalerjik sütler yönelmelidir. Daha büyük çocuklar için kalsiyumla zenginleştirilmiş pirinç veya soya sütü, vegan ürünler, soyalı diğer kalsiyum kaynağı ürünler olabilir.

Vegeteryan çocuklar için: Vejeteryan annelerin çocuklarında da vejeteryan eğilim olabilir, bu durumda besin yetersizlikleri yaşamamaları adına özellikle kalsiyumdan zengin yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, nohut, kalsiyumla zenginleştirilmiş ürünler, soya ve ürünleri, mısır gevreği tüketilmelidir.

Sütün kilo aldırıcı ve yağlı olduğunu düşünenler : Özellikle genç kızlar arasında yaşanabilecek bu sıkıntı için yağı azaltılmıi ya da yağsız alternatifler düşünülebilir. Besleyicilik adına bir eksiklik söz konusu olmadığı anlatılmalı, ebeveynler iyi örnek olmalıdır.

Süt içmek bebeklik gibi düşünenler: Bu tutum özellikle gençler arasında özellikle erkeklerde görülür, bu konuda azıcık kahveli, meyveli shake tarzında tüketmeleri şeker içeriği düşük içecekler denenmelidir. Ancak başta bu düşünce yapısının silinmesi için çocuğunuza muhakkak destek olmalısınız.

Sütün tadını sevmiyorsa: Hemen toz tatlandırıcıları, çikolata soslarını, balları dökmeyin sakın öncelikle ılık veya soğuk denemeler yapın, içine tarçın veya zencefil ekleyerek değişik aromalar sağlayın hala başarı gösteremediyeseniz bu durumda tat vermesi adına pekmez veya bal deneyin. Ama renkli, bol şekerli, kremalı sütlerin kalorilerinin çok yüksek olduğunu da hatırlatın. Amerikan kültürünün yaygınlaşıp, ellerinde kalori bombası içecekler gezinen gençler şişmanlık tehlikesindedir. Yine sütlü mısır gevrekleri veya sütlü tatlılarda doğru alternatiflerdir. Sütlü çorbada da denenebilecek kolay, pratik ve leziz alternatfilerdendir yalnız sütü çok uzun süre kaynatmamalısınız bu nedenle pişmeye yakın eklemekte fayda vardır.  

Süt içmiyorsa dünyanın sonu mu? Lütfen anneler çocuğunuzu ve kendinizi strese sokmayın eğer gerçekten asla tüketemiyorsa bu durumda yoğurt, ayran, kefir, peynir gibi alternatiflerinizde var elbet birini sevecektir.

Sadece sütle besleniyorsa çok mu sağlıklı? Bu durumda da bazı besin yetersizlikleri, özelliklede demirde fakir beslenmiş olabilir. Her zaman temel beslenme kuralımız azı karar, çoğu zarardan uzaklaşmamak lazım. Günlük ihtiyacın dışına çıkıp, karnını sütle doyurup diğer besin gruplarını almıyorsa önlem almanın tam vakti.