Yazın Hamileler

YAZ AYLARINDA BESLENMENİZE EKSTRA ÖZEN GÖSTERİN

Özellikle hamilelikte sık karşılaşılan bir problem olan ödem yaz aylarıyla birlikte sıcaklık ve terleme sonucu meydana gelen sıvı kaybı ve yetersiz sıvı tüketimi ile daha da artar. Yine emziklilik döneminde süt salınımı için yeterli sıvı tüketilmediği durumlarda bebeğin büyümesi için gerekli süt salınımı gerçekleşemez. Bütün bu faktörler değerlendirildiğinde hamile veya emzikli iseniz bu dönemde su tüketiminizi muhakkak artırmalı ve günlük 2.5-3 litre su tüketmelisiniz.

Su ile birlikte ayran, süt, kefir, taze sıkılmış meyve ve sebze suları gibi içeceklerle hem sıvı ihtiyacı karşılanır, hem bu dönemdeki artan vitamin ve mineral ihtiyacına destek sağlanır. Bu nedenle öğün aralarında veya öğünlerle birlikte bu besinlerin tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Özellikle bu mevsimde tuz tüketimi vücutta su kaybını artırıp ödemlere neden olacağı için hamile ve emzikli iseniz tuz tüketiminizi minimum düzeyde tutmalı, baharatlarla yemeklerini lezzetlendirmelisiniz.

Hamileyseniz sağlık için oldukça yararlı olan balık tüketiminize dikkat edin.

Balık beyin gelişimi için oldukça önemli olan omega-3 yağ asitlerinin en önemli kaynağıdır. Yapılan son araştırmalara göre bu olumlu etkinin görülebilmesi için haftalık balık tüketimi 340 g’ ın altında olmamalıdır, çünkü bu miktarın altında olduğunda beyin üzerine olumlu etkilerin gözlenmemekte ve risklere karşı etkin koruma sağlamamaktadır. Ancak civa gibi ağır metallerle bulaşma ihtimalinin de olması nedeniyle balık tüketiminin 340 g ile sınırlandırılması gerekmektedir. Lancet’ te yayınlanan çalışma sonuçlarında haftada 340 gramın altında balık tüketimi olan hamile kadınların çocuklarının zeka düzeylerinin haftada 340g tüketenlere göre daha geri olduğu gözlenmiştir.

Güneşe karşı koruyucu losyonlar kullanılması gerektiğini çocukluktan beri duydunuz eminim ki ama hamilelik döneminde cildin azalan melanin dokusu sizi daha hassas hale getirdiği için bu dönem en yüksek faktörlü kremleri kullanmalısınız.

Sabahları mide bulantısı mı yaşıyorsunuz, daha önce hiç zencefilli smoothi denediniz mi peki?

Zencefilli Karpuz Smoothie

Malzemeler:

25 ml ( 1/8 bardak) esmer şeker veya tatlandırıcı
25 ml ( 1/8 bardak) su
1,5 dilim ( her biri 5 cm kadar) taze zencefil
1/2 litre (2 bardak) çekirdeği çıkarılmış, küp kesilmiş karpuz
125 ml (1/2 bardak) vanilyalı soya sütü

Hazırlanışı:

Tatlandırıcı veya esmer şeker çözülene dek su ile düşük ısıda 3 dakika kadar pişirin. Zencefili ekleyip, ısıyı düşürüp 5 dakika kadar daha pişirin. Ateşten alın ve 30 dakika bekletin, bu şurup buzdolabında 2 gün kadar bekleyebilir.

Blenderda karpuz, soya sütü ve şurubu karıştırın, servis edin. 1 kişilik porsiyon çıkan bu karışımı en fazla 1 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

NOT: Bu karışım özellikle sabah mide bulantıları yaşayan hamileler için idealdir.